Ako sa popasovať s elektroodpadmi?

Ako sa popasovať s elektroodpadmi?

Chránite si prídu? Recyklujete všetko čo sa dá, ale máte doma veľa starej elektroniky a neviete čo s ňou? Tak čítajte ďalej.

Každý človek sa, či už vedome alebo nevedome podieľa na hromadení elektroodpadu. Podľa zákona SR č. 79/2015 Z. z,  môžeme označiť za elektroodpad každý odpad, ktorý na svoju činnosť potrebuje elektrický prúd alebo elektromagnetické pole a každé zariadenie na výrobu, prenos alebo meranie takéhoto prúdu alebo poľa. K najčastejším predčasne vytvoreným elektroodpadom (vyhodené ešte vo funkčnom stave), môžeme pričleniť mobily (PDA), počítače, tablety a podobnú elektroniku, ktorú môžeme spoločne zaradiť medzi tzv. osobné výpočtové zariadenia (PCD).                                                      

Keďže dopyt po týchto zariadeniach neustále rastie, dokonca v tomto odvetví dopyt prevyšuje ponuku, môžeme s istotou konštatovať že aj miera elektroodpadu neustále rastie a naďalej aj bude rásť. Dopyt po PCD a  PDA je do veľkej miery ovplyvňovaný novým trendom práce z domu a potrebami domáceho vzdelávania, samozrejme tieto zariadenia bývajú využívané aj na účely zábavy. Tieto zariadenia sú nespochybniteľne potrebné nástroje 21. storočia, avšak málo ľudí si uvedomuje následky svojho konzumného správania spojené s neustálym dopytom po čo najnovších modeloch. Čelíme problému, kedy sa spotrebitelia nevedia presne orientovať v tom aké presne zariadenie reálne potrebujú na svoju prácu, alebo potreby vzdelávania a ich cieľom je vo všeobecnosti vlastniť čo najlepšie a najnovšie modely. Takýto spotrebiteľ si neuvedomuje, že aj staršie modely, ktoré momentálne vlastní, môžu podať dostatočný výkon po ich servise.

 Keď sa na problém pozrieme z hľadiska životného prostredia ide o veľkú záťaž, keďže nesprávne zlikvidovaný elektroodpad má na prírodu devastačné účinky. Podľa správy z OSN sa ročne vyprodukuje až 50 miliónov ton elektronického odpadu, a iba 20 % z toho je spätne zrecyklovaných. Ako demonštráciu toho, prečo sú tieto zariadenia pre prírodu také nebezpečné, môžeme uviesť príklad z čoho je zložený napríklad taký smartfón, ktorého zloženie môžeme vidieť na obrázku:

ZDROJ: https://www.prirodovedci.cz/magazin/kovy-ve-vasem-mobilu

Aké máme ako spotrebiteľia možnosti?

Aj napriek tomu, že situácia s elektroodpadmi nevyzerá najlepšie, vždy je niečo čo môže človek urobiť aby sa situácia zlepšila. Samozrejme aj v tomto prípade platí, že pokiaľ chce človek niečo vo svete zlepšiť, musí začať sám od seba. V prípade elektroodpadu sa nám ponúkajú dve možnosti:

  • Recyklácia

Každý elektroodpad môžete bezplatne odovzdať v obchodoch, v predajniach alebo v servisoch, kde sa tieto elektrospotrebiče aj vyrábajú alebo predávajú. Elektroodpad je možné bezplatne odovzdať aj na zbernom dvore, potrebujete k tomu len občiansky preukaz. Pokiaľ by ste mali záujem, si na svojom starom elektrospotrebiči aj niečo zarobiť, ponúka sa Vám aj možnosť výkupu starých spotrebičov. My sa zaoberáme predovšetkým výkupom starších smartfónov a notebookov. Vaše zariadenie nám môže veľmi pomôcť s našimi budúcimi cieľmi, ale o tom viac nižšie.

  • Znižovanie množstva ďalšieho tvoreného elektroodpadu

Ako sme už uviedli, dopyt po nových zariadeniach neustále rastie, dokonca prevyšuje ponuku. Teraz sa niektorí zamyslia a položia si otázku: „A čo mám teraz začať existovať bez mobilu, či dokonca notebooku?“. Odpoveď znie nie! Stačí len predĺžiť životnosť svojmu starému zariadeniu, a uvedomiť si, že mobil s rozbitým displejom nemusí patriť do šrotu, rovnako ako ani spomalený notebook.

Ponúkame vám široké spektrum služieb, vďaka ktorým možno zachránite aj Vaše zariadenie. Rovnako máme aj v pláne sa dobudúcna snažiť opravovať staršie mobilné telefóny, ktoré sme vykúpili. Takto opravené smartfóny budeme neskôr predávať za zvýhodnené ceny. Táto kvázi „zrecyklovaná“ elektronika bude určená najmä ľuďom, ktorý vyžadujú istú kvalitu, záleží im na životnom prostredí, a samozrejme bude dostupná za prijateľnú cenu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X